393,3 mio. kr. til rettighedshaverne i 2025

Foto: Istock/Pocketlight

Vi har fordelt årets største vederlagspulje. På uddannelses- og sogneområdet fordeler vi i 2025 hele 393,3 mio. kr. til mange tusinde danske og udenlandske rettighedshavere.

I Tekst & Node fordeler og udbetaler vi vederlag individuelt – direkte til den enkelte rettighedshaver og direkte for den kopiering, der er foregået. For første gang fordeler Tekst & Node ikke individuelt vederlag til danske og udenlandske billedautorer, hvis værker er kopieret på grundskoleområdet. Den fordeling og udbetaling har vores søsterselskab VISDA selv ønsket at stå for. Fra 2026 vil alle vederlag til billedautorer blive fordelt og udbetalt af VISDA.

Sådan fordeler vederlagspuljen sig
Fordelingen og udbetalingen af de 393,3 mio. kr. sker på baggrund af indtægter på hele uddannelsesområdet samt sogneområdet, og vederlagene afspejler den kopiering, som er foretaget i sidste halvår af 2023 og første halvår af 2024.

Tekst & Node fordeler i år vederlag til 56.350 rettighedshavere. Hertil kommer de billedautorer, som VISDA selv fordeler og udbetaler til på grundskoleområdet.

Et stort arbejde som tjener et godt formål
Tekst & Node starter udbetalingerne i dag, og afdelingschef for Research og Dokumentation, Vibeke Andersen, er ansvarlig for fordelingen af vederlag. Sammen med sine medarbejdere arbejder hun året rundt for at få alle de indkomne kopier til at munde ud i konkrete vederlag til rettighedshaverne – et arbejde som kulminerer hvert år den tredje onsdag i februar:

”I dag falder årets største udbetaling af vederlag. Det er en festdag på alle måder. Ikke bare for rettighedshaverne, men også for os her i Tekst & Node. Vi har arbejdet hårdt på at registrere alle de indkomne kopier fra vores aftaleparter – faktisk har vi oprettet hele 18.651 nye værker i vores database det seneste år. Vi er endt med at kunne fordele 393,3 mio. kr. til mange, mange tusinde både danske og udenlandske forfattere, komponister, udgivere, journalister m.fl. På en dag som i dag bliver det ekstra tydeligt, at de penge, vi forvalter, tjener et godt formål,” udtaler Vibeke Andersen.

Flere udbetalinger i løbet af året
Dagens udbetaling er den største på året. Men vi udbetaler vederlag flere gange årligt bl.a. til de rettighedshavere, der står bag materiale brugt i Undervisningsministeriets eksamensopgaver, til udenlandske rettighedshavere samt til rettighedshavere, hvis værker udlånes gennem Notas service. Derudover udbetaler vi løbende vederlag til de rettighedshavere, som har vederlag til gode, når de opretter en profil hos Tekst & Node.


Læs mere om fordeling og udbetaling af vederlag